Дефрагментація диска на Windows: як зробити, програми, навіщо потрібна

  1. Що таке дефрагментація диска
  2. Як зробити дефрагментацію диска
  3. Дефрагментація жорсткого диска засобами Windows
  4. Програми для дефрагментації жорсткого диска
  5. Defraggler
  6. Auslogics Disk Defrag Free

Жорсткий диск є одним з найважливіших компонентів комп'ютера, але не всі користувачі приділяють йому належної уваги Жорсткий диск є одним з найважливіших компонентів комп'ютера, але не всі користувачі приділяють йому належної уваги. При виході з ладу процесора, відеокарти, оперативної пам'яті і інших компонентів їх можна досить просто замінити, тоді як з поломкою накопичувача власник комп'ютера втратить всі свої дані, що явно не хочеться нікому. Щоб уникнути виходу з ладу жорсткого диска, необхідно за ним ретельно стежити і регулярно робити дефрагментацію.

Що таке дефрагментація диска

Процес дефрагментації вельми простий і дуже важливий, але багато хто забуває про необхідність його проведення. Він являє собою впорядкування файлів на жорсткому диску таким чином, щоб до них операційна система при запиті могла простіше і швидше отримати доступ.

Під час роботи жорсткого диска на ньому постійно з'являється нова інформація Під час роботи жорсткого диска на ньому постійно з'являється нова інформація. Користувач завантажує файли з інтернету, встановлює програми та ігри, створює нові документи і робить ряд інших завдань. Коли інформація зберігається на жорсткому диску, вона займає на ньому певну кількість вільних кластерів. У момент видалення, зміни, копіювання файлів, кластери очищаються, але між одним і іншим файлом на жорсткому диску утворюється вільний простір. Дефрагментація диска необхідна, щоб упорядкувати файли на диску, і вони послідовно йшли один за одним, а між ними не залишалося вільних кластерів.

Дефрагментацію диска на Windows необхідно виконувати, оскільки:

Деякі користувачі знають про необхідність дефрагментації, але не виконують її. Пов'язано це з тим, що даний процес досить тривалий, і на впорядкування файлів на об'ємному накопичувачі може піти аж до десятка годин. При цьому час процедури можна істотно скоротити, для цього достатньо виконувати її щомісяця, як і рекомендують виробники жорстких дисків. Чим частіше робити дефрагментацію, тим менше даних на накопичувачі доведеться переміщати, і тому цей процес буде відбуватися швидше.

Важливо: Виконувати дефрагментацію необхідно тільки на жорстких дисках з обертається головкою, тоді як на SSD-накопичувачах вона ні до чого. Процес дефрагментації твердотільного диска призведе тільки до зменшення кількості циклів перезапису на нього, але не дасть приросту продуктивності.

Як зробити дефрагментацію диска

Щоб зробити дефрагментацію диска, необхідно запустити відповідний процес. Операційна система Windows містить в собі спеціальний інструмент, який дозволяє виконати дефрагментацію жорсткого диска. На жаль, він не ідеальний, і в більшості випадків зручніше використовувати сторонні утиліти. Різні програми містять свої власні алгоритми проведення дефрагментації накопичувача. Нижче ми наведемо приклад кількох таких додатків і розповімо, як виконати роботу з упорядкування кластерів за допомогою засобів системи.

Дефрагментація жорсткого диска засобами Windows

Якщо ви ставите питанням, як виконувати дефрагментацію диска в Windows 10 або більш ранніх версіях операційної системи, то зробити це досить просто. Щоб запустити стандартний інструмент дефрагментації необхідно:

  1. Зайти на сторінку вибору дисків в папці «Мій комп'ютер». Далі натиснути правою кнопкою миші на диску, якому потрібно дефрагментація, і вибрати пункт «Властивості»;
  2. Після цього відкриється вікно з властивостями накопичувача, в ньому необхідно перейти на вкладку «Сервіс» і вибрати пункт «Оптимізувати»;
  3. Далі відкриється вікно, де ви зможете проаналізувати жорсткі диски на предмет наявності фрагментації. Виберіть необхідний накопичувач в списку і натисніть «Аналізувати». Аналіз пройде досить швидко, після чого система вкаже вам відсоток фрагментованою зони на накопичувачі;
  4. Залишається тільки натиснути на кнопку «Оптимізувати» і почнеться процес дефрагментації накопичувача.

Зверніть увагу, що також в даному пункті меню можна налаштувати «Оптимізацію за розкладом». При виборі відповідного пункту, необхідно задати частоту виконання процесу і жорсткий диск / диски, які будуть йому піддані. Після цього система буде за обраним розкладом автоматично виконувати дефрагментацію накопичувача.

Програми для дефрагментації жорсткого диска

Існують десятки додатків, які дозволяють виконати дефрагментацію жорсткого диска. Кожне з них має свої плюси і мінуси. Деякі краще підходять для роботи з великими жорсткими дисками або накопичувачами, які встановлюються на серверах, інші ж гарні для домашнього використання. Нижче ми пропонуємо розглянути пару безкоштовних програм для дефрагментації жорсткого диска.

Defraggler

Найпростіше і зручний додаток для дефрагментації жорсткого диска на домашньому комп'ютері - це Defraggler Найпростіше і зручний додаток для дефрагментації жорсткого диска на домашньому комп'ютері - це Defraggler. Безкоштовна версія програми, яку можна завантажити з офіційного сайту розробників, не володіє широкою функціональністю, але зі своїм основним завданням вона справляється.

Додаток офіційно локалізовано на російську мову, і воно дозволяє виконати дефрагментацію не тільки диска цілком, але і окремої програми або папки. Також програма передбачає варіант зі швидкою дефрагментацією диска.

Auslogics Disk Defrag Free

Auslogics Disk Defrag Free - це безкоштовна версія однойменного програми від компанії Auslogics Auslogics Disk Defrag Free - це безкоштовна версія однойменного програми від компанії Auslogics. Завантажити її також можна з офіційного сайту розробників. Додаток трохи більше функціональне, ніж Defraggler, і воно не має російської мови, через що працювати з ним складніше. При цьому програма має низку функцій, які недоступні в офіційному засобі оптимізації жорсткого диска від компанії Windows і в додатку Defraggler.

Серед цікавих можливостей програми можна відзначити функцію перегляду файлів, яка дозволяє дізнатися, які саме з них фрагментовані. Також програма має функцію злиття вільного місця, за рахунок чого вдається уникнути фрагментації простору на жорсткому диску в майбутньому.