Починається новий етап підтримки ЄС-ФАО-ЄБРР грузинським молоковиробникам

Вигоди від співпраці і нові можливості для дрібних і середніх підприємств молочної промисловості увінчали порядку денного Другого Кавказького Молочного Конгресу, що відбувся сьогодні в Тбілісі, столиці Грузії.

Захід, підтримане Європейським союзом і Міністерством сільського господарства Грузії, стало останнім в програмі Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) і Продовольчої і сільськогосподарської організації Об'єднаних Націй (ФАО) з підтримки молочної промисловості Грузії.
Понад 200 учасників з країн Кавказу та Східної Європи, в тому числі комерційні молочні фермери, переробники, постачальники обладнання, галузеві експерти та представники грузинського уряду брали участь в Молочному Конгресі.

Для Грузії, що входить в зону глибокої і всебічної вільної торгівлі (DCFTA) з Європейським союзом, зростання ефективності сектора, підвищення якості та безпеки молочних продуктів є ключовими складовими в збереженні конкурентоспроможності.
«Завдяки Угоди про асоціацію, грузинські фермери можуть експортувати свою продукцію на єдиний ринок ЄС, а споживачі в Грузії - отримувати переваги від виробництва більш якісних і здорових молочних продуктів», - сказав посол Європейського Союзу в Грузії Янош Херман. «Для цього грузинські виробники молочних продуктів повинні дотримуватися стандартів ЄС. Європейський Союз підтримує фермерів за допомогою декількох поточних проектів. Багато з нас з нетерпінням чекають, щоб поласувати сулугуні і мацоні в країнах Європейського Союзу ».
Сулугуні - традиційний грузинський сир, а мацоні - продукт, схожий на йогурт.

Виробництво на підйомі

Завдяки сприятливому інвестиційному клімату, ідеальних умов для молочного тваринництва і стабільному попиту на молоко, сир та інші продукти, багато з яких виробляються тільки в Грузії, молочна промисловість країни переживає сплеск росту.

За останні кілька років ФАО і ЄБРР допомогли комерційним молочним фермерам країни підвищити продуктивність і якість молока. Були організовані технічні тренінги, навчальні поїздки за кордон і чотири заходи з обміну знаннями, включаючи сьогоднішній Молочний Конгрес для вивчення останніх тенденцій розвитку молочних продуктів, технологій, стандартів безпеки продовольства і інвестиційних можливостей.

Донори також допомогли Асоціації комерційних виробників молока Грузії запустити georgiandairy.org , Єдиний професійний веб-портал для всіх зацікавлених партнерів в молочному секторі Грузії. Портал надає користувачам регулярний аналіз ринку і новини, інформацію про ціни, статистику торгівлі та інформацію про сучасні технології виробництва молока.

Фермери, навчені ФАО і ЄБРР, інвестували понад 2,5 млн. Доларів США в модернізацію виробництва і закупівлю більш продуктивних порід домашньої худоби, що в підсумку призвело до підвищення прибутковості і прибутку.
З моменту запуску проекту в 2015 році виробництво високоякісного молока в Грузії збільшилася більш ніж в два рази, і велика частина комерційних виробників отримали підтримку ФАО і ЄБРР.

«Наступним кроком стане зміцнення співпраці в цьому секторі», - сказав Андрій Ярмак, економіст-економіст ФАО.

«Перші дві фази проекту були націлені на передачу якомога більших обсягів знань і просування інвестицій в молочний бізнес з вражаючими результатами», - сказав він. «Діючи спільно в фермерських кооперативах - ділячи наприклад витрати на корми або послуги фахівців з тваринництва, об'єднуючи зусилля при продажу або переробки молока - виробники молока в Грузії можуть вийти на наступний рівень і значно збільшити свої прибутки».

ЄС і ЄБРР здійснюють подальшу значну підтримку сектору. Наприклад, Програма адаптації ЄС-ЄБРР щодо DCFTA підтримує виробників молочної продукції в застосуванні технічних регламентів, пов'язаних з DCFTA, стандартів якості, нових стандартів безпеки харчових продуктів, санітарних і фітосанітарних вимог за допомогою навчання, семінарів та консалтингових проектів.
Тіснішу співпрацю

Грузинська Асоціація комерційних виробників молока, утворена за моделлю аналогічної асоціації в Україні, стала центром знань для інших комерційних фермерів в Грузії.
В даний час вивчається можливість розробки консультаційних послуг на основі платформ для технологій і ветеринарної допомоги для своїх членів та інших зацікавлених сторін сектору.
«Наступна фаза проекту буде зосереджена на зміцненні потенціалу Асоціації, розвитку співпраці по ланцюжку поставок молочних продуктів, аналізі існуючого законодавства і сприяння діалогу між приватним сектором і урядом», - сказала Вікторія Зінчук, керівник Консультативної ради з питань сільського господарства ЄБРР.
Наступним етапом буде також просування на зовнішній ринок високоякісних молочних продуктів країни - багато з яких були продемонстровані під час Молочного Конгресу, а також розробка специфічних продуктів, таких як органічне молоко або козячий сир.
«Попереду багато завдань, але я виразно відчуваю, що ми рухаємося в правильному напрямку», - сказав Ніколоз Беніаідзе, молочний фермер і член Асоціації комерційних виробників молока Грузії.
Інший проект ФАО-ЄБРР фокусується на розробці географічних індикаторів (ГІ) - якісних маркерів, що зв'язують продукти з їх сферою виробництва в молочному секторі Грузії. З огляду на багатство традиційних продуктів харчування в Грузії, ФАО і ЄБРР працюють над зміцненням організацій виробників для просування і захисту багатьох продуктів, в тому числі двох сирів: сулугуні та тушетьян гуда.

4 березня 2018, Тбілісі, Грузія