Податкова оптимізація податків: цілі, функції, планування

 1. Оптимізація податків і навіщо вона потрібна?
 2. Які схеми податкової оптимізації краще застосовувати на практиці?
 3. Оптимізація податкових ризиків
 4. Фактори впливу на податкові виплати
 5. Популярні схеми податкової оптимізації

Підприємці зобов'язані платити податки, є для них істотними витратами. З метою їх зменшення застосовується оптимізація податкових зборів. Ця процедура дозволяє значно скоротити витрати компанії, без протиріччя вимогам законів.

Оптимізація податків і навіщо вона потрібна?

Податкова оптимізація - це система фінансового планування, яка дозволяє досягти підприємцям скорочення розміру сплати податків в казну за визначений законом термін. Оптимізація податків передбачає комплексний підхід фахівців до цієї роботи, що дозволяє при дотриманні статей НК РФ, знизити зобов'язання по податках підприємцям в ході господарської діяльності. Зменшення податків або ухилення від їх сплати викликає активну протидію з боку державних органів.

Зменшення податків або ухилення від їх сплати викликає активну протидію з боку державних органів

Проведення аудиту податків

Часто платники податків стикаються з тим, що уповноважені органи не схвалюють обрану ними податкову політику на підприємстві. Тим самим, вони вдаються до заходів податкового адміністрування в формі донарахування податків, нарахування пені та застосування інших фінансових санкцій до підприємців.

Платник податків в РФ за законом має право захищати свої фінансові інтереси. Зокрема, він може вибрати спосіб виплати податкових платежів і зменшити їх розмір. Метою оптимізації виступає не зниження розміру податків, а збільшення прибутку підприємця після сплати їм обов'язкових платежів до державної скарбниці.

Які схеми податкової оптимізації краще застосовувати на практиці?

Схеми оподаткування застосовуються для зниження податкових зобов'язань. Схеми оподаткування діляться на види, критерій - законність їх застосування:

 • Біла - законна схема.
 • Чорна - незаконна схема.
 • Сіра - це схема, за зовнішніми ознаками ідентична законною. Але при аналізі - має ознаки незаконної, або містить в собі окремі положення таких схем.

Законодавством не встановлено поділ на схеми. Але цей термін - «схеми» згадується в документах уповноважених органів. Наприклад. ФНС і Мінфіну РФ.

Законність білих схем не піддається сумніву. Наприклад, в схему може бути внесено застосування пільг, встановлених законом. Прикладом сірої схеми є дроблення господарської діяльності підприємця. Схема полягає в тому, що підприємство поділяється на кілька невеликих організацій з метою застосування пільг для малого бізнесу і особливих режимів оподаткування. Прикладом чорної схеми виступає застосування схеми одноденки.

Оптимізація податкових ризиків

Податкові ризики - це ймовірність донарахування податків. Ця ймовірність виникає за результатами проведеної перевірки з боку контролюючих органів. Іншими словами, це існуючі проблеми у підприємства, які можуть обернутися матеріальними втратами для нього. Крім того, залученням організації до адміністративної та матеріальної відповідальності. Податкові ризики мають умовну класифікацію:

 • Прямі - ризики, які виражаються в імовірності надалі зіткнутися з санкціями з боку податкових органів за порушення НК РФ.
 • Зворотні - ризики, які наступають через відсутність податкового планування в перспективі. Через це компанія платить зайві податки, яких могло і не бути при грамотному підході до ситуації.

Зворотні податкові ризики для організації більш проблемні, ніж прямі. Зайві виплати підривають всю господарську діяльність, стаючи перепоною на шляху розвитку бізнесу.

Якщо підприємець намагається уникнути податкових ризиків, необхідно дотримуватись рекомендацій:

 • не формувати занадто низьке навантаження з податкових виплат;
 • не формувати збитки підприємства в регулярному порядку (в разі постійних збитків підприємство просто не може працювати);
 • високі відрахування по ПДВ.

Фактори впливу на податкові виплати

Податкове навантаження на підприємство - це поняття, що означає сукупність економічних відносин, які виникають між державою і платником податків при сплаті податків. Величина податкового тягаря залежить від видів податків і ставок, що представляють собою частку податку до оподатковуваного доходу платника податку в сумарному показнику.

Популярні схеми податкової оптимізації

До легальних схемах, що використовуються підприємцями при оптимізації ПДВ, відносять:

До легальних схемах, що використовуються підприємцями при оптимізації ПДВ, відносять:

Документи при податковій оптимізації

 • Оформлення позики. Покупець надає продавцю займ, рівний вартості товару. Після цього відбувається оформлення договору поставки без передоплати. За цією угодою, покупцеві надається товар: для завершення угоди оформляється 3 договору взаємозаліку. За положенням договору позика зараховується в рахунок оплати товарів, які були поставлені.
 • Оформлення завдатку. Він не обкладається податком. З цього випливає, що аванс може бути оформлений в його якості, задокументований, про це полягає письмова угода. За таких підстав, передбачених законом, продавець має права не включати суму завдатку в оподатковувану базу аж до фактичного надання послуг або відвантаження товарів. Управління витратами на транспорт.

Заміна угоди купівлі-продажу. Якщо постачальник не виплачує ПДВ до бюджету, у нього відсутні відрахування цього податку. В цьому випадку потрібно сплачувати податок з повної вартості товарів, що продаються. Продавець може оформити агентський договір або комісію. Передача продукції здійснюється від постачальника продавцеві на комісію. Продавець продає товар з націнкою, здійснюючи виплату вартості товару для постачальника за оформленим угодою.

щоб  розрахувати ПДВ,  вивчіть наші поради, які допоможуть не зробити помилку під час розрахунків щоб розрахувати ПДВ, вивчіть наші поради, які допоможуть не зробити помилку під час розрахунків.

Для розрахунку чистого дисконтованого доходу, вивчіть цю статтю.

Як проходило оподаткування ІП? тут ви знайдете все особливості виплати податків для підприємців.

Крім того:

 • Опріходивавніе продукції. Підприємство на деякий час має право утримувати переказ грошових коштів з рахунку «капітальні вкладення в необоротні активи» на основні засоби. ПДВ можна прийняти до відрахування в цій ситуації.
 • Недоліки рахунки-фактури. Якщо в паперах від постачальника виявляються помилки, ПДВ до відрахування компанія має права не приймати. До тих пір, поки недоліки в рахунку-фактурі будуть усунені.
 • Терміни отримання рахунку-факттури. Сума до відрахування ПДВ приймається тільки після отримання цього паперу. Виходячи з цього, отримання рахунку-фактури може бути оформлено на пізній період в порівнянні з реальним терміном його отримання.
 • Вексель. Його доцільно оформляти в разі, якщо ціна товару і послуг буде незмінною. Документ створюється в довільній формі, в якому відображаються реквізити векселя. По ньому кошти передаються в якості оплати послуг або товару. Ці гроші не оподатковуються відповідно до листа від Мінфіну від 2009 року за N 03-04-11 / 126.
 • Внесення коригувань до декларації. Якщо в кінці звітного періоду у підприємства планується прихід грошових коштів, на наступний місяць ПДВ збільшиться. Ці надходження не враховуються в декларації, а на наступний місяць ГНДС перераховується і підприємство платить пеню за прострочення.

Податковий аудит на підприємстві

Цей метод зручний, оскільки компанія подає декларації в щомісячному порядку. Цей спосіб дозволяє не брати кошти з обороту компанії, виплата штрафу-пені не дозволяє говорити про таку схему як про шахрайську.

Як легально заощадити на податках? Потрібно дотримуватись рекомендацій:

 • Вибір підходящої системи оподаткування. Спеціальні податкові режими дозволяють організаціям, IP виплачувати в казну невелику частину доходів. Платники податків, які обрали ССО з доходами або ЕНВД, можуть зменшити розрахований податок в два рази, за рахунок страхових виплат за працівників. ІП за ССО і ПСН мають право два роки після проходження реєстраційних процедур працювати в рамках податкових канікул.
 • Аналіз сумлінності контрагентів. Репутація бізнес партнерів важлива, якщо в рамках системи оподаткування підприємства ведеться облік витрат по ОСНО, ССО, ЕСХН. У разі недобросовісності агента, підприємству доведеться заплатити більше податків, незважаючи на те, що угода була визнана обґрунтованою з економічної точки зору і реальною.
 • Дотримання загальних вимог до укладання угод, підписання договорів. Для кожного виду следок існують умови, без яких договір є неукладеним. У кожному договорі необхідно дотримуватися певних реквізити, форму.
 • Ведення первинних документів бухгалтерського обліку, їх зберігання. Ці папери виступають доказом проведення економічної операції. Без цих паперів витрати по угоді не враховуватимуться, податкова база збільшується, як і податок з неї.
 • Дотримання податкової дисципліни: термінів сплати податків, здачі декларацій.

На практиці підприємці можуть знизити витрати, оптимізуючи податкові виплати. Це робиться різними схемами, включаючи і напівлегальні. Варто пам'ятати, що незаконні оборудки переслідуються за законом. Тому краще скористатися законними методами оптимізації ПДВ при виборі найбільш оптимальної для певного виду діяльності системи оподаткування.

Оптимізація податків і навіщо вона потрібна?
Які схеми податкової оптимізації краще застосовувати на практиці?
Оптимізація податків і навіщо вона потрібна?
Які схеми податкової оптимізації краще застосовувати на практиці?
Як проходило оподаткування ІП?
Як легально заощадити на податках?