Повітряні тексти: як навчитися писати простіше і легше

 1. Що і як спрощувати
 2. Як зробити текст легше: починаємо з простих кроків
 3. Питання із залу

Що значить «полегшити» текст? Як навчитися писати простіше? Такі питання я отримала сьогодні в особистому листуванні. І ви знаєте, на них у мене не виявилося швидкого і чудодійного рецепту.

Я стала думати, аналізувати, згадувати свої шишки.

Адже я теж пройшла шлях «спрощення текстів». З логікою і смислами я завжди дружила. А ось стиль моїх перших текстів в інтернеті можна назвати «філолог з 5-річним досвідом держслужби». Хто знає той зрозуміє)))

Іншим поясню. Це коли на дуже складні, хоч і ідеально узгоджені і пунктуаційних вивірені, пропозиції накладаються пишним цвітом канцеляризми і фрази без сенсу, зате красиві і місцями загадкові. Я, звичайно, трохи перебільшую, але істина десь поруч.

Що і як спрощувати

І ось з цим багажем я прийшла в копірайтинг. Довелося бити себе по руках і контролювати кожне слово в кожному тексті. Працювала і працюю над спрощенням конструкцій.

При цьому завжди тримаю в голові такі речі:

 • Спростити, але не втратити себе.
 • Спростити, але не перетворити текст в діалог зі «слабодумающім».
 • Зробити навиком, але не перестати отримувати задоволення.
 • Врахувати всі тонкощі «стоп-слів» і «води», але не втратити сенс і не перетворити текст в «сухарик».

Для мене це як йога. Потрібно закрутити руки і ноги в асану, постійно пам'ятати про живіт, центр і, вибачте, куприк, і при цьому ще не забувати дихати. Зі старту така багатозадачність здається нереальною. Але через рік-другий - виходить.

І ось у відповідь на питання спочатку поста, я могла б перерахувати курси і корисні книги. Вони є і хороші, але це відмазка. Іди - вчися. Не можеш, значить, не можеш.

Як зробити текст легше: починаємо з простих кроків

Але головне в «спрощення текстів" не знання, а практика. Щоб писати, потрібно почати писати.

Тому для початку я запропонувала зробити такі прості кроки:

 1. Починайте писати. Я зараз всім раджу писати в фейсбук, наприклад, про те, що цікаво особисто вам і що хвилює. Але писати регулярно, в ідеалі кожен день. Так ви прокачиваете свою письменницьку м'яз і з часом кількість переходить в якість.
 2. Пишіть по 2-3 абзаци або більше. Не бійтеся великих форм - їх читають, якщо цікаво. Головне не забувайте розділяти абзаци пустими рядками, щоб текст не перетворювався на «цеглина».
 3. Перед публікацією перегляньте кожне речення. Його точно не можна розбити на 2 частини? А ось цей складний оборот може взагалі прибрати і сенс не пропадає? Не забирайте з тексту думки, просто скажіть ці думки іншими словами.
 4. Перегляньте всі слова. Будь-яке розумне або складне слово замініть на синонім (схоже за значенням), але більш просте.

Питання із залу

«Чи варто перевіряти по Главреду тільки корисні статті або все, що пишемо? Що робити, якщо в моїх текстах багато узагальнень і невизначеності? Так буває? Це прийде з досвідом? »

Почну з того, що Главред - не панацея. Він не навчить вас писати, підбирати правильні слова, не додасть факти в ваші тексти. Це хороша сигнальна система для того, щоб побачити свої проблеми і почати над ними працювати. Тому зовсім неважливо, які тексти ви там перевіряєте, та хоч пости в соцмережах.

І так, так буває. Причини цього у всіх різні. У кого-то стаж роботи на держслужбі (зі звичкою до особливій манері письма), у кого-то велика кількість написаних наукових робіт. Десь вас «заточили» під інший стиль, і потрібно з нього плавно виходити. Добре, що розумієте проблему.

Якщо відчуваєте за собою пристрасть до узагальнень і «науковості», почніть працювати саме над стилем.

Читайте книги - художні та бізнес-літературу. Тільки не романи, перекладені на коліні, вибирайте стоять твори. Сучасна бізнес-література, особливо про текстах, написана гарною мовою, містить поради та практику.

Почати можна з цього:
1. Нора Галь «Слово живе і мертве»,
2. Еліна Слободянюк «Скарб для копірайтера»,
3. Максим Ільяхов і Людмила Саричева «Пиши, скорочуй»,
4. Вільям Зінсер «Як писати добре».

Підпишіться на цікавих людей, що пишуть в Facebook. Наприклад, моя «перша п'ятірка» зараз - Олена Трускова, Майя Богданова, Єва Кац, Ольга Савельєва, Ольга Дорі. Не треба їх копіювати - просто вбирає хороший «живий» мову і подачу.

Для того щоб з'явився накопичувальний ефект, читання текстів в хорошому стилі має бути багато - 3-4 години в день, кожен день.

Писати теж потрібно постійно. Для початку - як виходить і про що виходить. Працюйте над кожним реченням в своїх текстах. Шукайте там свої слабкі місця і виправляйте. Пишіть для себе щось життєве, теми, де буде мінімум спокуси використовувати складні слова і узагальнення. Теми, в яких розбираєтеся дуже добре, і готові розповісти про це дітям і бабусям.

Пам'ятайте, «писати простіше» - це навичка, з ним потрібно працювати. У мене вийшло, і у вас вийде.

Хочете «просто почитати про стилі» - читайте. Хочете практики? Приходьте на курс редактури, стилістики та письменницької майстерності «Чистимо і покращуємо тексти». подробиці на цій сторінці.

Ще по темі:

Як навчитися писати простіше?
Його точно не можна розбити на 2 частини?
А ось цей складний оборот може взагалі прибрати і сенс не пропадає?
Що робити, якщо в моїх текстах багато узагальнень і невизначеності?
Так буває?
Це прийде з досвідом?
Хочете практики?