Просування сайту і державні закупівлі

  1. Контракт на просування сайту по 44-ФЗ
  2. Договір на просування сайту по 223-ФЗ
  3. Які труднощі виникають при роботі з бюджетними установами?

Добрий день, шановні читачі!

У будь-якій сфері діяльності актуальним залишається питання «Де шукати клієнтів?», А в сфері просування сайтів це питання ще більш значущий. При цьому значна частина організацій є установами бюджетної сфери, які також потребують популяризації своєї діяльності, підвищення впізнаваності і відвідуваності їхніх сайтів. При цьому бюджетні установи мають безліч особливостей, про які просто не знають ні менеджери з продажу, які намагаються отримати нового клієнта, ні керівники SEO-агентств.

Бюджетна сфера обмежена безліччю нормативних актів в плані своїх можливостей витрачати гроші на будь-які цілі. Існує два федеральних закону про закупівлі: 44-ФЗ від 05.04.2013 та 223-ФЗ від 18.07.2011. Обидва закони регламентують те, як ті чи інші бюджетні організації можуть витратити свої гроші. І якщо 44-ФЗ стосується практично всіх бюджетних організацій, які отримують хоч якісь кошти з бюджету будь-якого рівня, то 223-ФЗ дає деякий «простір» в плані покупок тих чи інших товарів і послуг. При цьому бюджетник бюджетникові ворожнечу. І на цьому ми зупинимося докладніше.

Відразу уточнимо, актуальність статті з часом буде знижуватися, так як законодавство швидко змінюється. Однак деякі базові поняття і знання в питанні роботи з бюджетними установами будуть актуальні ще довго.

Контракт на просування сайту по 44-ФЗ

Припустимо, будь-які міністерства федерального або регіонального рівня фінансуються повністю з бюджету, як і місцеві органи влади Припустимо, будь-які міністерства федерального або регіонального рівня фінансуються повністю з бюджету, як і місцеві органи влади. Всі вони підпадають під дію 44-ФЗ і не мають інших джерел доходу, крім тих грошей, що виділили їм з бюджету. Що це означає? Це означає, що велика частина їх закупівель йде через аукціони, конкурси та запити котирувань, а на закупівлі товарів і послуг без цих процедур (тобто безпосередньо з Вами) у них є всього два мільйони рублів в рік. Радіти правда рано. Вам ці два мільйони не дістануть. Крім просування сайту (Яке вважається справою другорядною), таким установам потрібно купити ще багато чого. Зазвичай ці два мільйони витрачають дуже дбайливо і дбайливо. І найімовірніше з Вас запросять комерційну пропозицію (і ще 4-5 КП запросять у конкурентів, не розбираючись в тому, чому у Вас ціна сто тисяч рублів на місяць, а у конкурентів - десять тисяч рублів), а потім (може і через рік ) оголосять електронний аукціон на просування сайту. Причому максимальна ціна аукціону буде розрахована за середньою величиною цін з усіх КП. До речі, можете подивитися які замовлення були розміщені на сайті закупівель http://zakupki.gov.ru/ на просування сайтів. Їх не так і багато в масштабах всієї країни.

Якщо Ви вирішили взяти участь в торгах, то уважно читайте проект контракту і документацію. Якщо Ви думаєте, що після перемоги в торгах та укладання контракту Ви зможете домовитися про зміну умов контракту (наприклад, техзавдання скорегувати), то тут Ви глибоко помиляєтеся. Зміна умов контракту можливе лише через суд.

Також будьте готові, що за участь в торгах Вам доведеться заплатити. Наприклад, для участі в електронному аукціоні необхідно попередньо зареєструватися на майданчику, де повинен бути розміщений аукціон. Обзавестися електронним підписом, налаштувати робоче місце для роботи з торговим майданчиком (купити систему шифрування на кшталт Кріпто ПРО). При подачі заявки Вам доведеться внести забезпечення заявки (зазвичай 0,5-1% від максимальної ціни контракту). Якщо Ви не виграєте аукціон, то гроші Вам повернуть. Якщо станете переможцем, то гроші повернуть лише частково (майданчик утримає свої комісійні). Ну а якщо Ви три рази за квартал подасте заявку на участь в трьох аукціонах і Ваші заявки відхилять, то забезпечення заявки забере собі електронний торговельний майданчик. До речі, якщо ж на участь в аукціоні подали заявку тільки Ви (а багато аукціони і конкурси роблять під конкретного виконавця) і Ваша заявка відповідає всім вимогам аукціонної документації, то забезпечення заявки Вам повернуть.

Проте, у аукціонів є мінус. Головний критерій оцінки заявки - це ціна. Запропонував ціну нижче і переміг. Тому багато замовників проводять не електронні аукціони, а конкурси. Конкурс передбачає наявність декількох критеріїв оцінки заявки учасників (наприклад, ціна, забезпеченість кадрами, ділова репутація і т.д.). І перемогти, просто запропонувавши ціну нижче, вже не вийде.

Питання підготовки документів на участь в торгах ми поки піднімати не будемо. Припустимо, що Ви перемогли в аукціоні, конкурсі або запиті котирувань. За підсумками торгів або запиту котирувань з переможцем укладається контракт. Зазвичай за умовами контракту для виконавця передбачені пристойні штрафи за погане виконання контракту. Наприклад, в контракті прописані 1000 пошукових запитів і сказано, що 80% з них повинні бути в ТОП-10 через 12 місяців і тематичний індекс цитування повинен вирости до небес, то так і повинно бути в підсумку. Швидше за все замовник не буде розбиратися в тому, що Яндекс змінив алгоритми і сайт замовника був знижений в пошуковій видачі з незалежних від Вас причин, а просто виставить Вам штрафи і неустойки.

До того ж до укладення контракту Ви повинні будете перерахувати на рахунок Замовника забезпечення контракту. Це робиться на випадок, якщо Ви раптом умови контракту не виконаєте ( непередбачуваність пошукових систем замовника зазвичай не хвилює). Так що будьте готові до цього. Забезпечення контракту зазвичай становить від 5 до 30% від початкової (максимальної) ціни контракту. Забезпечення контракту Вам повернуть, коли підпишіть закривають документи і контракт буде виконаний. Питання як швидко Вам повернуть гроші, ми залишимо відкритим. Може бути відразу, може бути через пару місяців.

Інший цікавий аспект - фінансування. Більшість бюджетників відмовляються робити передоплату в розмірі 100%. В якійсь мірі це обумовлено бюджетним законодавством. У більшості випадків Вам перерахують лише аванс в розмірі 30% від ціни контракту. З урахуванням того, що Ви самі ще і замовнику перерахуйте забезпечення контракту (до 30% від НМЦК), то просувати сайт замовника доведеться практично за свій рахунок.

Щоб не було плутанини, пояснимо чим відрізняється ціна контракту від початкової (максимальної) ціни контракту. Припустимо, максимальна ціна контракту на торгах була 1 мільйон рублів. В ході торгів Ви перемогли, запропонувавши ціну в 800 тисяч рублів. Забезпечення контракту і штрафи за контрактом будуть вважатися від ціни в 1 мільйон рублів. А ось аванс, який Вам може бути належить за контрактом, буде вважатися від ціни контракту (тобто 800 тисяч рублів).

Договір на просування сайту по 223-ФЗ

Різні ФБУ, ФГБУ, ФГУП і т.д. отримують фінансування з бюджету і, одночасно з цим, заробляють гроші самостійно. Називають це позабюджетної діяльністю і поки (в 2016 році) всі зароблені гроші ці установи можуть витратити в рамках 223-ФЗ. Правда простір для витрат позабюджетних грошей обумовлений хаосом - єдиних правил для закупівель майже немає, бюджетні установи мають право самі собі придумати і затвердити ті правила, за якими вони будуть працювати і купувати товари та послуги. Сам же 223-ФЗ дозволяє укладати договори до 100 000 рублів без всяких аукціонів, котирувань і іншого. Тобто Ви певною мірою можете розраховувати, що бюджетна установа, що здійснює закупівлі за 223-ФЗ, зможе відносно легко і просто укласти з Вами договір на просування сайту.

Які труднощі виникають при роботі з бюджетними установами?

Складнощі такі ж як і з будь-яким іншим клієнтом. Якщо дивитися об'єктивно, то завжди є елемент нерозуміння замовником навіщо йому ця послуга потрібна. Із замовником потрібно працювати і бюджетна сфера тут не виняток.

Правда можуть бути вельми «забавні» моменти, коли Ви повністю допомогли підготувати технічне завдання до проекту майбутнього контракту, переконали керівника організації в тому, що просування принесе користь. А ось коли оголошений аукціон, то техзавдання вже зовсім інше! Як так? Швидше за все проект контракту пройшов ще безліч інстанцій всередині установи і кожен співробітник замовника вніс якісь зміни і пропозиції. А може хтось побачив обмеження конкуренції та поспішив поправити проект. При цьому незалежно від форми проведення закупівель завжди можна відправити замовнику запит на роз'яснення умов документації, аргументувавши свою позицію.

Дану тему можна розвивати дуже і дуже довго. Чи варто працювати з бюджетними установами - вирішувати Вам. Головне бути уважними до деталей. Адже в них криється суть! Сподіваємося, дана стаття буде Вам корисна. Ну і не забувайте ставити лайки і ділитися статтею в соцмережах!

У будь-якій сфері діяльності актуальним залишається питання «Де шукати клієнтів?
Що це означає?
Які труднощі виникають при роботі з бюджетними установами?
Як так?